Canis pro Fortuna - FCI kennelAmerický bezsrstý teriér a Peruánský naháč

Psí sporty

Amíček je, jako každý teriér, velmi aktivní pejsek. Moc rád se se svým paníčkem bude věnovat jakékoliv sportovní aktivitě. Ať už jsou to dlouhé procházky, běh či třeba nějaký psí sport. Amíček je pejsek, co si rád čas od času zalenoší, ale rozhodně to není na každodenní lenošení. Pokud se amíček nudí, může to dopadnout i takto: :)

MUSHING

Mushing je jedním ze sportů, kterému se můžeme se svým pejsem věnovat. U nás se také někdy nazývá jako jízda se psím spřežením, obecně je ale spíše používaný anglický název mushing. V tomto sportu se jedná o využití síly tahu psa či více psů.

V Čechách je mushing poměrně novým sportem. Prvním českým musherem je Petr Hanzlík, který okolo sebe seskupil první nadšence z Třeboňska. Petr Hanzlík se začátkem 80. let přestěhoval do Špindlerova Mlýna, kde se stal pošťákem a se svým spřežením českých horských psů rozvážel poštu.

Na začátku 80. let k nám byli také dovezeni první severští psi dle FCI, kteří pocházeli z výstavních linií a byli určeni spíše pro chov a výstavy. Až později se lidé od aljašských malamutů, sibiřských husky a samojedů začali zajímat o původní poslání těchto plemen, začali nakupovat potřebný materiál a saně a jezdit se psím spřežením. První české závody psích spřežení se uskutečnily roku 1985 v Peci pod Sněžkou. V roce 1986 již proběhlo několik závodů. Závodníků tehdy nebylo mnoho a jednalo se spíše o zapálené amatéry.

Do roku 1993 se ofiiálních závodů mohli účastnit pouze pouze psi s průkazem původu. V roce 1993 došlo k dohodě a od té doby se závodů mohou účastnit i kříženci.

Kromě klasických psích spřežení (pulka, kára, saně),se se psem můžeme věnovat také scooterjöringu (koloběžka tažená jedním nebo dvěma psy), bikejöringu (cyklista tažený jedním nebo dvěma psy), skijöringu (lyžař tažený jedním nebo dvěma psy) a canicrossu (běh v tahu s jedním nebo dvěma psy), to vše na sněhu nebo na suchu. 

Kategorie se označuje písmenem a vyjadřuje počet psů ve spřežení:

CC = canicross

S = skijöring

Bkj = bikejöring

SC = scooterjöring

Pulka = spřežení 1-3 psů táhnoucích pulku (malé saně) a běžkaře

C = spřežení 2-4 psů táhnoucích jezdce na saních (na suchu na kolečkovém vozíku)

B = spřežení 4-6 psů táhnoucích jezdce na saních (nebo na kolečkovém vozíku)

A = spřežení 6-8 psů táhnoucích jezdce na saních (nebo na kolečkovém vozíku)

U (Unlimited) = spřežení 9 a více psů táhnoucích jezdce na saních

Zdroj: https://www.aussiesworld.cz/index.php/sport/mushing

Inline bruslení

Je to velice zábavná aktivita, u kterého se krásně relaxuje. Tomuto sportu se aktivně věnuje naše sestřička se svojí paničkou (https://dolci-amici.mzf.cz)

Potřebujeme: vodítko nejlépe s amortizérem, kšíry (ne obojek), inline brusle, vhodné oblečení, klidné místo a příjemné počasí.

AGILITY

Agility je psí sport, při kterém pes podle pokynů psovoda překonává sérii překážek. Některé překážky jsou skokové - jednoduché, dvojité, skok daleký, kruh; některé přebíhací - kladina, áčko, houpačka; jiné probíhací - slalom, pevný tunel, látkový tunel. Na závodech jsou parkury dlouhé 15 - 22 překážek od 100 do 200 metrů, pes všechny překážky překonává dobrovolně, nemá na sobě ani vodítko, ani obojek. Agility může dělat každý pes s průkazem původu i kříženci všech velikostí a tvarů za předpokladu, že je zdravý a nemá nijak omezený pohyb. Na závodech se pak porovnávají psi třech velikostních a výkonnostních kategorií. Než se ale psi dostanou na závody, musí se naučit všechny překážky překonávat bezpečně. Agility je ale náročnější na psovoda, protože je jeho práce zapamatovat si trať a vést po ní psa. Často dochází ke změnám směru, a protože jsou psi obvykle rychlejší než psovodi, agility vyžaduje rychlé reakce, jak ve vydávání povelů, tak v jejich plnění. Hlavním cílem tohoto sportu je dosáhnout lepší spolupráce a komunikace mezi psem a jeho psovodem a skloubit přesné překonávání překážek s rychlostí, která plyne ze sebejistoty a důvěry.

Na závodech se potkáte s dvěma základními typy parkurů - agility obsahuje všechny překážek, je buď rozděleno podle obtížnosti pro začátečníky (Agility 1), pokročilé (Agility 2) a experty (Agility 3), nebo je otevřené pro všechny výkonnostní kategorie dohromady. Druhým typem je jumping, který neobsahuje překážky s kontaktními zónami (kladina, áčko a houpačka, jejichž konce ramp jsou vyznačeny barevnou zónou, které se pes musí alespoň částí tlapky dotknout) a stůl. Stejně jako agility může být rozdělen pro jednotlivé výkonnostní kategorie svou obtížností, nebo je otevřen pro všechny týmy. Dále je možné se na závodech setkat s různými hrami, které mají upravená pravidla. Některé závody jsou komorní, ale můžete se setkat i se sto nebo více týmy, každoročně se pořádá mistrovství České republiky či mistrovské soutěže jednotlivých plemen, mistrovství Evropy, mistrovství světa, na které se kvalifikuje jen několik nejlepších týmů z republiky. Soutěžit mohou i psovodi všeho věku, děti a junioři mají svoje vlastní mistrovství České republiky i Evropy.

Zdroj: https://www.klubagility.cz/node/default/52

DOGFRISBEE

Různými způsoby házení talíře frisbee psovodem psovi. Obvykle se zapojují různé cviky jako např. pes skáče přes záda psovoda. Více informací o tomto sportu najdete na https://www.discdog.cz/

DOGDANCING

Neboli tanec se psem, kdy dvojice psovod a pes předvádí sérií cviků do rytmu hudby. Více informací o tomto sportu najdete na https://www.dogdancingclubcr.cz/

FLYBALL

Překážkový závod kombinovaný s aportováním; pes po zdolání překážek pomocí aportovacího mechanismu odpálí míček, který musí přinést zpět přes překážky psovodovi. Závodí se na rychlost. Více informací na https://www.flyball.cz/

DOG RACING

Jedná se o sport, který lze lehce přiblížit ke koňským a chrtím dostihům. Jen s tím rozdílem, že se běhá krátká rovinná trať, jak s překážkami tak bez nich a vícekrát po sobě. Tento sport pochází z USA, kde racing běhají pouze terriéři již od šedesátých let.

Rovinná trať, cca 70-100 m, která je ohraničena plotem, takže pes nemůže utéci. Cílem je doběhnout ako první do cíle s co nejrychlejším časem.

Psi běhají rovinnou i překážkovou trať za umělou návnadou, (může být střapec, kožka). Trať se může skládat ze tří až pěti nízkých překážek. Cíl je ohraničen stěnou, ve které je probíhací otvor odpdovídající velikosti psa. Stěna je z molitanu, aby nemohlo dojít ke zranění psa.
1. Psi startují skupinově ze startovních boxů a dobíhají do cíle otvorem cílové stěny. Pes, který vyběhne jako první do odchytového prostoru, vyhrává.
2. Psi startují sólo ze startovních boxů a dobíhají do cíle, kde uloví umělou návnadu. Zde se měří čas a vyhrává nejrychlejší pes v součtech.

Zdroj: https://www.ceskydogracingklub.cz/index.php/co-je-to-dog-racing

COURSING

Coursing je jedním z mnoha kynologických sportů. Ve své podstatě se jedná o terénní dostih. Principem je, že pes sleduje taženou umělou návnadu, na vzdálenost cca 500 - 1000 m, v jakémsi okruhu a je vždy návnadou přilákán zpět k majiteli. Běhá se v přirozeném, mírně svažitém terénu (není to však podmínkou), s přírodními nebo umělými překážkami. Cílem psa při coursingu je ulovit návnadu, která je tažená navijákem. Tato návnada v podobě střapce z igelitových pásků nebo králičí kůže, je tažena lankem mezi kladkami po dráze, která simuluje skutečný běh zajíce. Coursing se stává v posledních letech v Česku oblíbenou aktivitou a není již pouze doménou chrtích plemen. Výhodou tohoto sportu je, že jej mohou provozovat všechna plemena psů a majitelé všech věkových kategorií, a to i s vážným zdravotním handicapem. Jedná se o ideální vybití energie vašeho psa.

Zdroj: https://pragcoursing.cz/

SPORTOVNÍ KYNOLOGIE

Sem spadají různé kynologické aktivity zaměřené na další rozvoj specifických schopností a dovedností psa.

OBEDIENCE

Tzv. vyšší poslušnost (vysoká škola poslušnosti).

STOPY - MANTRAILING

Výcvik psů pro vyhledávání pohřešovaných osob. Způsob pachové práce psa na stopě založený na sledování individuálního pachu hledané osoby. Tento pach je pro každého člověka naprosto jedinečný, stejně jako otisky prstů či DNA. U mantrailingu je jediným cílem co nejrychlejší nalezení pohřešované osoby.

Výcvik je založen pouze na pozitivní motivaci a rozvíjí v psovi přirozené schopnosti ke stopování zvěře, které jsou vhodně modifikovány na hledání pohřešované osoby. Mantrailing je proto vhodný pro psy všech plemen, velikostí i povahy.

ZÁCHRANÁŘSKÁ KYNOLOGIE

Této aktivitě se v ČR věnuje pouze jeden jediný ABT - American Antrax Roztocká hvězda. Ač se zdá tato aktivita nebezpečná pro bezsrstého psa, samozřejmě se i tato činnost dá přizpůsobit. Důležité je jako u všech sportů, aby to psa i majitele bavilo.

U plošného vyhledávání (plochy, sutiny i laviny) pes vyhledává jakoukoliv živou osobu, která se v daném prostoru nachází. Pes se tedy neorientuje na konkrétní osobu.

CANISTERAPIE

Léčebný "program" kontaktem psa a člověka. Pes svou přítomností dokáže vyvolat příjemné pocity, dobrou náladu, pocit bezpečí. Že úsměv léčí, o tom není pochyb. Canisterapie má buď formu individuální (s jedním nemocným člověkem) nebo kolektivní (návštěva domu pro seniory). Využívají se různá plemena. Důležité je, aby canisterapeutický pes byl klidný a vyrovnaný.

PSI ASISTENTI

Speciláně cvičený pes od štěněte pomáhá například zrakově postiženým lidem, kdy je schopen člověka převézt přes přechod, upozornit na překážky či na schody. Dále pak dělají doprovod lidem na invalidním vozíčku, kdy jsou schopni podávat věci, částečně vypomoci s poblékáním a pod. Tento pes musí být zcela vyrovnaný a klidný. Ne každý pes se na tento výcvik hodí.

Článek vytv. za spolupráce: Anna Konečná & Lucie Pokorná