Canis pro Fortuna - FCI kennelAmerický bezsrstý teriér a Peruánský naháč

Než si pořídíte štěňátko

Než si pořídíte svého prvního pejska, je třeba vše řádně promyslet. Pejsek není hračka, je to živý tvor a pokud se zadaří, bude tu s Vámi i 15 a více let. Proto dobře promyslete, zda na pejska budete mít dost času a zda se mu budete moci věnovat tak, jak pejsek potřebuje.

Rozhodnutí padlo, je to ano...

Jakmile máte dobře promyšleno a je rozhodnuto, že pejsek bude součástí Vašeho života, je před Vámi fáze rozhodnutí, jaké plemno si pořídíte. Výběr promyslete řádně, nenechte nic náhodě, raďte se s chovateli, zajděte se podívat na výstavy, apod. Dnes existuje i celá řada skupin na facebooku, kde je možné se radit se spoustou majitelů a chovatelů daného plemene. Velmi důležité je se nezaměřit výhradně na krásný zevnějšek plemene či na jeho momentální oblíbenost. Pejsek bude žít s Vámi, ne s někým jiným - je třeba vybrat takové plemeno, co vyhovuje Vám, nikoliv kamarádovi či sousedovi. Zvažte, co můžete pejskovi nabídnout - byt či dům, hodně pohybu či spíš váleníčko na gauči. Budete opravdu schopni vybranému plemeni dopřát veškerou pohybovou aktivitu v dostatečné míře, která je pro danou rasu typická? Tyto věci jsou opravdu mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Budete-li ke svému psímu společníkovi a jeho výběru přistupovat zodpovědně, vyhnete se v budoucnu mnohým problémům, které by při neuvážené volbě mohly vzniknout!

Vybíráme chovatele

Už je rozhodnuto, které plemeno si pořídíte a teď hledáte, kam si pro štěňátko pojedete. Vybírejte obezřetně, není chovatel jako chovatel. Člověk, který má chovatelskou stanici a má štěňátka s průkazem původu, nemusí mít zdravá a vymazlená psí miminka odchovaná s láskyplnou péčí. Jsou plemena, která pro zařazení do chovu nic nepotřebují (žádné výstavy, žádné zkoušky, žádné zdravotní testy...). Poctivě sledujte diskuze na internetu a dejte si pozor na nepoctivé chovatele. Bohužel pro mnohé je chov pejsků business jako každý jiný. Už je to tak bohužel i mezi chovateli amíčků, že ne každý chovatel je poctivý a chce pro plemeno to nejlepší. Proto se ptejte a ptejte a ničeho se nebojte, vybíráte si parťáka na dalších x let a náklady na veterinální péči se mohou, v případě špatného výběru, vyšplhat do astronomických výšin. Poctivý chovatel by Vám neměl nic zatajit a ač do chovu nepotřebuje žádná vyšetření, testy dělá dobrovolně, aby do chovu vědomě "nepustil" nemocné zvířátko. Většina vrhů je plánována dlouho dobředu, proto se nebojte chovatele zeptat, jestli má nějaké plány a počkejte si na toho pravého parťáka právě pro Vás. Nenechejte se natlačit do unáhlené koupě! Držím palce s výběrem a přeji spokojený život s Vaším psím miláčkem.

Výběr amíčka

Amíček je malé bezsrsté plemeno, ale nenechte se mýlit, je to teriér tělem i duší a není to žádný gaučový povaleč. I když je to pejsek, co si čas od času rád zalenoší, rozhodně to není plemeno, co se rádo povaluje každý den, pokud nemáte dost času a nehcete se pejsovi téměř denně věnovat - procházky, psí sporty - amíček pro Vás není správná volba. Pokud ale hledáte veselého, malého aktivního pejska, amíček je pro Vás ten pravý psí parťák. Bude s Vámi podnikat cokoliv, co Vám na očích uvidí, coursing, racing, agility, běh či jen pěší "tůry".  Pak to bude to nejspokojenější zvířátko a vše Vám vrátí svou oddaností a spokojeným výrazem.